5 maddede içerik pazarlamanın diğer pazarlama yaklaşımlarından farkı

5 maddede içerik pazarlamanın diğer pazarlama yaklaşımlarından farkı

İçerik pazarlama, açıkça tanımlanmış bir kitleye hitap eden kaliteli, tutarlı ve marka ile alakalı içerik oluşturma ve içeriği dağıtmayı kapsayan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

İçerik pazarlama markaların müşterilerin ‘ne’ istediğini düşündüğünden ziyade onlara tam aradığı içeriği sağladığı için de ‘değerli’ bir pazarlama şekli aynı zamanda…

Pratik uygulamalarından da anlaşılabileceği üzere içerik pazarlama açıkça diğer pazarlama yöntemlerinden farklı. Bu yüzden içerik pazarlamanın ihtiyaçlarınıza ne derece uyduğunu düşünürken bu beş maddeyi de göz önünde bulundurmalısınız.

1. Müşteri, ‘İçerik Pazarlama’ hizmetini sever. Doğru yürütüldüğü zaman içerik pazarlama müşterilerin sevdiği bir hizmet haline geliyor. Çünkü markaların sadece ürün ve hizmetlerini halka duyurmasından ziyade müşterilerin sorularını yanıtlayan ve ihtiyaçlarını karşılayan bir pazarlama stratejisi.

2. İçerik pazarlama, düşük bütçelidir. TV ve sosyal medya reklamları yüksek bütçeli pazarlama stratejileri… Fakat ücretsiz bir blog açarak pazarlama ihtiyacınıza daha düşük bir bütçeyle çözüm bulabilirsiniz. Bir akıllı telefonla Instagram veya Vine aracılığıyla ürünlerinizi destekleyen yardımcı videolar ile blog ile uğraşmadan da amacınıza ulaşabilirsiniz.

3. İçerik pazarlama, ölçülebilir (reyting gibi) Pazarlamanın diğer kollarında kaç kişiye ulaştığınız, kaç kişinin ilgisini çektiğinizi ölçmek oldukça zor. Fakat içerik pazarlama sayfa görüntülenme, ziyaretçi, internet sitesinde geçirilen süre, takipçi sayısı, video izlenme, paylaşılma gibi kesin rakamlar ile ölçülebilir.

4. İçerik pazarlama, bir markanın tüm alan ve departmanlarını kapsar. İçerik pazarlama, sürece tüm şirketi dahil edebileceğiniz bir hizmet. Örneğin, yayınlayacağınız blogun sloganı için şirketin CEO’su ve halkla ilişkiler departmanı bir araya gelip beyin fırtınası yapabilir. ‘Sıkça Sorulan Sorular’ sayfası için satış departmanı detaylı bir çalışma yürütebilir.

5. İçerik Pazarlama, uzun vadeli bir yatırımdır
Ürün lansmanı ve tanıtım kampanyaları gibi pek çok pazarlama taktiği kısa vadelidir. İçerik pazarlama belirli konulara hitap eden, şirketiniz ve müşterileriniz için uzun vadeli bir yatırımdır. Oluşturacağınız bir blog, 1-2 yıl sonra bile ürünleriniz ve markanız hakkında müşterilerinizin sorularını yanıtlayabilir. Kaybolup giden bir tweet ya da banner reklamın aksine kalıcı bir çözümdür. Hedef kitle oluşturmak zordur. Bu hedef kitleyi müşterilere çevirmek daha da zordur. Müşterilerinize ulaşmak için pek çok pazarlama taktiğine ihtiyacınız olacak fakat bunlardan biri kesinlikle içerik pazarlama olmalı.

2019-04-21T08:21:44+00:00