Daha iyi bir konuşmacı olmanıza yardım edecek 10 yöntem

Daha iyi bir konuşmacı olmanıza yardım edecek 10 yöntem

Pek çok başarılı iş insanı için topluluk önünde konuşma yapmak bir kabustur. İşini çok iyi bilmesine ve konuya vakıf olmasına rağmen kalabalık bir grup önünde konuşma yapmayı düşünmek bile ellerinin titremesine neden olabilir. Oysa iyi bir konuşmacı olmanız hiç de zor değil…

İyi bir konuşmacı olmak için öncelikle bilinmesi gereken, bu duygunun son derece normal, hemen herkesin yaşadığı ve en önemlisi geçici olduğunun bilinmesidir.

Diyelim ki bir etkinlikte konuşma yapmanız kaçınılmaz ve dinleyicileri cezbetme sanatını öğrenecek kadar uzun vaktiniz de yok. Peki ne yapacaksınız.

İşte size bir gecede daha iyi bir konuşmacı olmanız için uygulayabileceğiniz 10 öneri

1-Kendinize heyecanın normal ve geçici bir duygu olduğunu söyleyin

Heyecan, mesleği konuşma yapmak olan insanların bile sık sık yaşadıkları bir duygudur. Her ortam ve izleyici değişikliğinde kendini hissettirir. Yaklaşık iki dakika sürer. Eğer bunu bilir ve o iki dakikayı atlatırsanız kendinizi evinizin salonunda hissetmeye başlar, konuşmanın keyfine varır ve hatta kürsüden inmek istemezsiniz.

2-Başlıklarınızı belirleyin

Ne anlatmak istediğinizi başlıklar halinde belirleyin ama asla konuşmayı ezberlemeye çalışmayın. Siz zaten o başlıkların altında ne anlatılacağını gayet iyi biliyorsunuz. Kendinizi rahat bırakın. Hazırlanmış bir konuşmanız olsun ama o konuşmaya bağlı kalmaya çalışmayın. Bu sizi okuyan konumuna düşürür ve muhtemelen çok sıkıcı yapar.

3-Bakışlarınızı salonda gezdirin

Konuşmanız sırasında başınızı salonda sağa, sola ve ortaya olmak üzere çok abartmadan zaman zaman salonda gezdirmeye gayret edin. Bu sizin bütün salona hakim olduğunuz hissini yaratacaktır.

4-Ellerinizi kullanın

Konuşmanız sırasında yine çok abartılı olmamak koşuluyla jest ve mimiklere yer verin. Vurgulamak istediğiniz cümleler bunun için doğru yer ve zamanlama olacak, izleyicinin dikkatini çekecektir. Sürekli aynı hareketi yapmaktan kaçının ve doğal olun.

5-Esprilere yer verin

Kabul edelim ki espri yapmak herkesin harcı değildir. Günlük yaşamınızda esprili bir insansanız konuşmanızda da ara ara esprilere yer verebilirsiniz ama unutmayın siz stand-up’çı değilsiniz ve orada bulunma amacınız insanları güldürmek değil. Konuşmanızı daha renkli, izleyicinin dikkatini daha ayakta tutmak ve bir bağ kurmak için yer yer esprileri kullanabilirsiniz.

6-Duygusal bir hikaye anlatın

Konunuzla alakalı bir hikaye anlatın ve duygularınızı göstermekten çekinmeyin. Üzgün idiyseniz üzgündüm deyin. Ağladıysanız, ağladım deyin. Gerçek duygular paylaştığınız zaman dinleyicilerinizle anında oluşan ve uzun süren bir bağ kurmuş olursunuz. Duygular her zaman konuşma becerilerini geride bırakır.

7- 8-10 saniye duraksayın

Birkaç saniye duraksarsanız dinleyicileriniz ne söyleyeceğinizi unuttunuz zanneder. Beş saniyeden fazla duraksayın, dinleyicileriniz bu sefer bunu kasten yaptığınız düşünür ve nedenini merak etmeye başlar. Kolay bir durum değil ama biraz uzun duraksayın, düşüncelerinizi toparlayın. Bu sırada dinleyicileriniz size konuşmacı puanınızı artıracaktır.

8- Dinleyicilerinizin cevaplayamayacağı bir soru sorun

Dinleyicilere soru sormak sık kullanılan bir teknik. Çoğu zaman yeteri kadar işe yaramayan bu yöntem yerine kimsenin bilmediği bir soru sorun. Cevap veremediklerinde de “Sorun değil, ben de cevap veremiyorum” deyin ve konuyla ilgili bildiğiniz şeylerden bahsedin. Bu sizi hem dinleyicilerinizin gözünde insanlaştırır hem de bildiğiniz şeylere daha çok dikkat vermelerine sebep olur.

9- Kimsenin bilmediği bir şey bulun

Kimse “Geçen bir sunumda konuşmacının inanılmaz bir grafiği vardı” demez ama “yanaklarınız kızardığında mide zarınızın da kırmızı olduğunu biliyor muydunuz?” bilgisi dikkat çekici ve kalıcıdır. Konunuzla alakalı ilginç bir bilgi ya da sıra dışı bir karşılaştırma bulun.

10- Asla “Satışları” düşünmeyin

Çoğu iş insanı yeni ürünlerini tanıtmak, daha çok müşteri kazanmak ve satışları artırmak için konuşma yaparlar. Yapmayın. Zaten stresli bir duruma fazladan baskı eklemiş olursunuz. Aynı anda birden fazla şey yapmaya çalışmayın. Bir fırsatı kaçırdım diye de üzülmeyin. İnsanları konuşmanızla etkilerseniz yapmanız gereken tüm satışı yapmış olursunuz zaten.

2019-04-21T08:01:39+00:00