İçerik pazarlama ajansınızı nasıl seçmelisiniz?

İçerik pazarlama ajansınızı nasıl seçmelisiniz?

Evet, içerik her şeydir ve doğru bir içerikle her zaman önde olursunuz, bu kesin! İçerik pazarlama ihtiyaçlarınızın bir kısmını dışarıdan sağlamak ise markanız adına atacağınız en efektif adımlardan biridir. Elbette okuyucularınız/takipçileriniz/izleyicileriniz ile ilişkinizi güçlendirecek, vermek istediğiniz mesajı doğru aktaracak bir şirket seçerken de dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. İşte doğru ajansı seçmenin 5 yolu.

Profesyonel içerik yazarları
Marka itibarınız için en önemli şeylerden biri profesyonel içerik yazarlarından oluşan bir ekiptir. Ekibiniz serbest çalışan yazarlardan oluşsa da iyi bir ekibin temeli yazarların birbirleriyle bağlantıda olması, kaynaklarını paylaşması, gerektiğinde birlikte çalışmasından geçer. İsim yapmış pek çok internet sitesinin içerik yazarları yazdıkları alanlarda uzun süre çalışmış uzman kişilerdir. Bu yüzden iyi araştırılmış, üzerinde düşünülmüş, doğru ve eşsiz içerik üretirler.

Ölçülebilirlik
İhtiyaçlarınıza uygun içerik pazarlama şirketini seçerken, şirketin size sunduğu hizmetin sonuçlarını ölçtüğüne ve bu sonuçların hedeflerinize uyup uymadığını kontrol ettiğine emin olmalısınız. Sonuç odaklı içeriğin ölçümünde organik arama trafiği, arama motorlarında görünürlüğün artışı, haber bültenlerine yeni üyelikler gibi değerlerin hesaba katılması ve bu sayede okuyucu kitlenizi tanımanız önemlidir.

Erişilebilirlik
Çalıştığınız şirket size en iyi içeriği sağlıyor olabilir fakat aynı zamanda herhangi bir sorun çıktığında doğrudan ulaşabileceğiniz özel bir editör ya da proje yöneticisinin de bulunması gerekir. Bu gibi durumlarda ulaşabileceğiniz kişiyi, ulaşabileceğiniz kanalı (e-posta, SMS, Skype vb.), talep edilen düzenlemelerin ne kadar sürede gerçekleşeceği gibi bilgileri önceden öğrenin.

Referanslar
Çalışmak istediğiniz içerik pazarlama şirketi kağıt üzerinde çok ideal görünüyor olsa bile geçmiş çalışma örneklerine ve referanslarına bakmak yararınıza olacaktır. Şirketin internet sitesinde ya da LinkedIn gibi farklı platformlarda çalışma örneği ve referanslarını arayın. Eğer bulamıyorsanız şirketten talep edin.

Destek
Seçim yaparken editoryal, uzmanlık, strateji, tasarım ve analiz gibi kalemlerde yetenek ve deneyim açısından çeşitliliği olan içerik pazarlama şirketlerine yönelin. İhtiyaçlarınıza uygun olarak pazarlama planınızdaki boşlukları doldurabilecek şirketleri tercih edin. Bütün içerik pazarlama şirketleri herkese uygun çözümler sunmaz.

2019-04-21T08:19:30+00:00