Yılbaşı hediyesi olsun ama bir ‘hikaye’si de olsun

Yılbaşı hediyesi olsun ama bir ‘hikaye’si de olsun

Yılbaşı hediyesi seçmek; google’da yaptığınız “Yılbaşı hediyesi erkeğe ne almalıyım?”, “Yılbaşı hediyesi olarak sevgilime ne alsam?”aramalarından çok daha öte bir anlam taşır.
Çoğumuz hediye alınan ve verilen fırsatları seviyoruz… Yılbaşı hediyesi de böyle bir fırsat.

Yılbaşı hediyesi, sevgililer günü hediyesi derken evet ‘tüketici toplumu’ yaratma gayretlerinin bir parçası oluyoruz. Evet bu bir rüzgar ve bizi içine alıyor ama tüm bu farkındalıklara rağmen sevdiğin insanların gözünde bir mutluluk ışığı görmenin ya da o ışığın senin içinde yakılmasının cazibesine kapılmamak çok zor.

Kapılmamayı başarmamız gereken şey anlamsız, kişiselleşmeyen, öncesiz, ‘hikayesiz’ hediyeler.

Hediye meselesinde rahatsız edici olan, hediyenin rastgele oluşu. Bırakın yılbaşı için ne hediye alınır sitelerini. Hediye konuşmalı… Verenle alan arasında ikisini de gülümseten bir paylaşımı hatırlatmalı. Size mesela yılbaşı hediyesi deyince ilk akla gelenlerden olan ‘eldiven’i almayın demiyorum, eğer sevdiğiniz, anneniz, çocuğunuz bir zaman diliminde ellerini ısıtmanızı istediyse, kucağınıza sığındıysa, alın o eldivenleri, hatta kendi ellerinizle giydirin ve ona siz olduğunuz sürece ellerinin hiç üşümeyeceğini hissettirin.

Yılbaşı hediyenizin bir hikayesi olsun. Üzerinde düşünülmüş olsun. Bir hediyenin en makbul ve duygulandıran yanı ona ayrılan vakittir. Kafa yorulmuş, aranmış, özenilmiş olmaktır asıl hediye olan. Hediyeniz sizin karşınızdaki insanı ne kadar tanıdığınızı, ihtiyaçlarını, zevklerini, beğenilerini ne kadar bildiğinizi, ortak yaşanmışlığınızı anlatır.

Yeni yıl geliyor. Her yılı acılarıyla geride bırakıp, çocuksu bir iyimserlikle önümüzdeki yılın kötü giden her şeyden muaf olacağını ummak istiyoruz. Yılbaşı hediyeleri bu umutlu başlangıcın ve iyi niyetli dileklerin kutlaması. Biraz durun ve standart yılbaşı hediyesi çılgınlığının dışına çıkıp sakince düşünün; sizin hediyenizin ‘içeriği’ ne olsun?

2019-04-21T08:15:05+00:00